کد خبر : 182508
تاریخ انتشار : شنبه 11 دی 1400 - 17:39

برندگان رقابت عکاسی علوم سال ۲۰۲۰ اعلام شدند+تصاویر

برندگان رقابت عکاسی علوم سال ۲۰۲۰ اعلام شدند+تصاویر

تصویری تکان دهنده از قطب شمال که با یخ ذوب شده احاطه شده است جایزه‌ی برترین عکس مسابقات عکاسی علوم سال ۲۰۲۰ را از آن خود کرد. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این رقابت توسط انجمن سلطنتی عکاسی برگزار می‌شود و در آن از ماجراهای قابل توجه پشت پرده‌ی اکتشافات و دستاوردهای علمی

برندگان رقابت عکاسی علوم سال ۲۰۲۰ اعلام شدند+تصاویر

تصویری تکان دهنده از قطب شمال که با یخ ذوب شده احاطه شده است جایزه‌ی برترین عکس مسابقات عکاسی علوم سال ۲۰۲۰ را از آن خود کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این رقابت توسط انجمن سلطنتی عکاسی برگزار می‌شود و در آن از ماجراهای قابل توجه پشت پرده‌ی اکتشافات و دستاوردهای علمی تجلیل می‌شود.

تصویر برنده سال در مورد گرم شدن زمین هشدار می‌دهد زیرا شمالی‌ترین نقطه زمین با آب و نه یخ احاطه شده و علت آن افزایش گرمای سیاره است.

برنده‌ی بخش “علوم عمومی” تصویر بازسازی شده دیجیتالی بقایای کشتی اس‌اس تستلگرم(SS Thistlegorm) بود. یک کشتی بازرگانی متعلق به بریتانیا در جنگ جهانی دوم که در سال ۱۹۴۱ غرق شد و اکنون در اعماق دریای سرخ قرار دارد.

در گروه عکاسان زیر ۱۸ سال و در دسته‌ی تغییرات جوی یک پسر ۱۱ ساله‌ی چینی برنده‌ شد. او عکسی خیره کننده از “Apollo’s Emissary” یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی غرب چین گرفته است.

عکسی با نام “سلفی رنگین کمانی” نیز برنده‌ی گروه جوانان در بخش علوم عمومی شد. در این عکس طیفی از نور از روی سایه‌ی عکاس ۱۲ ساله می‌گذرد.

تصویر سو فلاد(Sue Flood) از قطب شمال جایزه‌ی اصلی بخش تغییرات جوی را دریافت کرد زیرا این عکس به خوبی تاثیرات انتشار کربن در جهانی که در آن زندگی می‌کنیم را نشان می‌دهد. این عکس قطب شمال را در عرض جغرافیایی ۹۰ درجه نشان می‌دهد که با آب احاطه شده، مکانی که انتظار می‌رود سرشار از یخ باشد. از آنجایی که موضوع اصلی جشنواره‌ی علوم منچستر تغییرات جوی است، امسال اولین سالی‌ است که این بخش به رقابت عکاسان نیز اضافه شده است. این ۴ تصویر برنده که قرار بود در موزه‌ی علم و صنعت منچستر به نمایش گذاشته شوند اکنون به همراه ۷۵ اثر منتخب دیگر به صورت مجازی به نمایش در خواهند آمد و تا دوم ماه مه قابل بازدید هستند.

دکتر مایکل پریچارد(Michael Pritchard) مدیر انجمن سلطنتی عکاسی می‌گوید: رقابت امسال بیشتر از هر سال دیگری تاثیر علم و تغییرات جوی را بر زندگی ما نشان می‌دهد. تصاویر منتخب قابل توجه هستند و باعث می‌شوند بیشتر در مورد جهان پیرامون‌مان فکر کنیم. هدف از این جوایز که برای همه یکسان است به تصویر کشیدن نقش علوم بر زندگی روزمره ما است و همچنین برای نشان دادن این موضوع که چگونه تصویربرداری به ثبت و توضیح مسائل جهانی و رویدادهای علمی کمک می‌کند.

خانم فلاد می‌گوید: من خیلی خوشحالم که تصویر من برگزیده شده است. تغییرات جوی واقعی است و یخ‌های قطبی به شکل نگران‌کننده‌ای در حال ذوب شدن هستند. این موضوع تهدیدی جدی برای حیات‌ وحش و انسان‌ها در سراسر جهان خواهد بود. من امیدوارم افراد زیادی این عکس را ببینند تا اقدامات فوری در مورد تغییرات جوی توسط افراد، شرکت‌ها و دولت‌ها انجام شود.

سایمون براون(Simon Brown) عکاس برنده‌ی بخش “علوم عمومی” می‌گوید: بازسازی تصویر بقایای کشتی نتیجه‌ی استفاده از ۱۵۰۰۵ فریم است که هر کدام برای گرفتن تصویری مستقیم به سمت پایین تنظیم شده بودند و سپس همگی به وسیله‌ی اطلاعات سامانه موقعیت‌یاب جهان ‌GPS نشانه‌گذاری و با یکدیگر ادغام شدند.

این کشتی که مکان غواصی تفریحی است به آرامی در حال تبدیل شدن به بخشی از صخره‌های مرجانی منطقه است.

براون می‌گوید: تلفیق علم و هنر تحولی خلاقانه و فوق‌العاده است که در آن داده‌ها و تفاسیر بصری در کنار هم قرار می‌گیرند و نمایی متفاوت از جهان ارائه می‌کنند. هنگامی که در مسابقه شرکت می‌کردم فکر می‌کردم که تصویری متشکل از ۱۵ هزار فریم جدا از هم باید جالب باشد اما لحظه‌ای فکر نمی‌کردم ممکن است برنده شوم. شنیدن این خبر غافلگیری شیرینی بود.

ریموند ژانگ(Raymond Zhang) ۱۱ سال دارد. او که از میان چهار برنده تنها کسی است که خارج از بریتانیا زندگی می‌کند برای عکسی که از یک نیروگاه خورشیدی در محل زندگی‌اش ثبت کرد، برنده‌ی بخش جوانان در حوزه‌ی تغییرات جوی شد .

این نیروگاه خورشیدی دارای ۱۲ هزار آینه است که نور خورشید را به سمت برج مرکزی منعکس می‌کنند تا سدیم‌نیترات گرم شده و بخار آن توربین‌ها را تبدیل به مولدهای نیرو کند. این نیروگاه در تولید گرما بسیار موثر است و می‌تواند در طول شب نیز برق تولید کند و باعث جلوگیری از انتشار ۳۵۰ هزار تن گاز دی‌اکسیدکربن در سال شود.

ریموند می‌گوید: من خیلی از برنده شدن هیجان زده‌ام و امیدوارم افراد جوان بیشتری مثل من به تغییرات جوی توجه نشان دهند.

کیتی اپلتون(Katy Appleton) نیز برنده‌ی ۱۲ ساله‌ی بخش علوم عمومی بود.تصویر او عبور طیفی از نور پس از گذر از منشور را از روی سایه‌اش نشان می‌دهد.

کیتی می‌گوید: وقتی فهمیدم تصویر من برنده شده غافلگیر و هیجان زده شدم. تصویر من تصویر خیلی ساده‌ای است و این موضوع نشان می‌دهد که هر کسی فارغ از آن که چند سال دارد و یا چه تجهیزاتی در اختیار دارد می‌تواند در مسابقات عکاسی شرکت کند.

تصویر یک حباب صابون در حال انجماد که به دلیل تفاوت نقطه انجماد آب و صابون چنین کریستال‌های یخی در آن ایجاد شده توسط دان کمارچکا(Don Komarechka) ثبت شده است.

خوزه مانوئل مارتینز لوپز (Jose Manuel Martinez Lopez) تصویری از لنزهای بسیار کوچک ۰.۸ میلی‌متری درون سلول‌های خورشیدی گرفته است.

این عکس از پیتر دازلی(Peter Dazely) ، با عنوان “لاله سیاه” ، یک تصویر اشعه ایکس از یک لاله سیاه است.

ماتئوس موربک(Mateus Morbeck) تصویری از آتش‌سوزی جنگل‌های واقع در فلات برزیل ثبت کرده است.

این تصویر با عنوان “مروارید پنهان کرواسی” توسط برونو فانتولین (Bruno Fantulin) گرفته شده است و نمای فوق‌العاده‌ی آسمان شب این کشور را نشان می‌دهد.

این تصویر که از جاناتان برت (Jonathan Brett) است. لحظه‌ای را نشان می‌دهد که پروفسور رابرت مک لارن(Robert MacLaren) ، جراح مشهور جهان، یک عمل جراحی نوین بر روی یک بیمار انجام می‌دهد تا با استفاده از یک اسکنر ویروسی حاوی ژن سالم را وارد چشم فرد نابینا می‌کند تا او را درمان کند.

این عکس که توسط دکتر هاکان کوارنستروم (Hakan Kvarnstrom) ثبت شده نمایی خیره کننده از یک کلنی جلبک‌های سمی را به تصویر می‌کشد.

عکس غروب در مزرعه بادی “مارکونا” در پرو تصویری زنده از چیزی را نشان می‌دهد که بزرگترین امید بشر برای رها کردن سوخت های فسیلی است. این عکس از دیوید مارتین ۱۱ توربین بادی را نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۱ ساخته شده و ۳۲ مگاوات برق تولید می‌کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

زيرنويس فارسي اتوماتيک

سفارش رپورتاژ دائمی در سایت های قوی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح