کد خبر : 181965
تاریخ انتشار : شنبه 11 دی 1400 - 16:26

شرحی بر زندگی پایه‌گذار رشته فیزیک در استان یزد

شرحی بر زندگی پایه‌گذار رشته فیزیک در استان یزد

ایسنا/یزد دکتر «سید محمّدعلی صالحی» از مشاهیر فرهیخته استان یزد است که علاوه بر کارنامه‌ی علمی و پژوهشی وزین خود، رشته فیزیک را در این استان پایه‌گذاری کرده است. «حسین مسرّت» پژوهشگر و نویسنده استان یزد در گفت‌وگو با ایسنا در مورد این چهره‌ی فرهیخته‌ی استان، تصریح کرد: «سید محمّدعلی صالحی» در ۲۹ آذر ۱۳۲۹ هجری

شرحی بر زندگی پایه‌گذار رشته فیزیک در استان یزد

ایسنا/یزد دکتر «سید محمّدعلی صالحی» از مشاهیر فرهیخته استان یزد است که علاوه بر کارنامه‌ی علمی و پژوهشی وزین خود، رشته فیزیک را در این استان پایه‌گذاری کرده است.

«حسین مسرّت» پژوهشگر و نویسنده استان یزد در گفت‌وگو با ایسنا در مورد این چهره‌ی فرهیخته‌ی استان، تصریح کرد: «سید محمّدعلی صالحی» در ۲۹ آذر ۱۳۲۹ هجری شمسی در روستای منشاد یزد به دنیا آمد و در همان یک سالگی به همراه پدر و مادر راهی یزد شد. وی تحصیلات ابتدایی را در دبستان سعادت طی سالهای ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۶ و تحصیلات دبیرستان را در دبیرستان‌های امیرکبیر و ایرانشهر از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۲ گذراند و پس از اخذ دیپلم ریاضی در کنکور دانشگاه شیراز در رشته‌ی فیزیک شرکت کرد و پذیرفته شد.

وی ادامه داد: صالحی پس از اخذ مدرک کارشناسی در سال ۱۳۴۶، کارشناسی ارشد این رشته را نیز در دانشگاه شیراز اخذ کرد و بلافاصله در مهر ۱۳۴۹ به عنوان مربّی در بخش فیزیک دانشگاه شیراز استخدام شد ولی با پذیرفته شدن در دوره‌ی دکترای جامدات در دانشگاه دورهام انگلستان در سال ۱۳۵۲ راهی آن کشور شد و بهمن‌ماه سال ۱۳۵۶ به ایران برگشت و در بخش فیزیک دانشگاه شیراز در سمت استادی مشغول به کار شد.

مسرت خاطرنشان کرد: دکتر صالحی که سابقه ریاست بخش فیزیک دانشگاه شیراز از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ را در کارنامه دارد، در نیمه‌ی دوم سال تحصیلی ۱۳۶۳-۱۳۶۴ با پیگیری آیت الله مرحوم «سید روح الله خاتمی» امام جمعه‌ی وقت یزد برای راه‌اندازی رشته‌ی فیزیک دانشسرای عالی راهی یزد شد و در ۲۴ شهریور ۱۳۶۴ با حکم دکتر «کریم زارع» رئیس دانشگاه تربیت معلّم ایران با حفظ سمت آموزش، به سمت ریاست دانشسرای عالی یزد منصوب شد.

وی اضافه کرد: او بی‌درنگ برای خرید وسایل و تجهیزات آزمایشگاه‌های رشته‌ی فیزیک از طریق دانشگاه تربیت معلّم تهران اقدام کرد که هر بار با دشواری‌های گوناگونی مانند کمبود بودجه و غیره روبرو می‌شد، امّا سرانجام موفق به اخذ مجوز خرید آنها و راه‌اندازی آزمایشگاه فیزیک در دانشسرای عالی یزد شد.

این پژوهشگر یزدی عنوان کرد: دکتر صالحی در مهر ۱۳۷۰ به سرپرستی دانشگاه تربیت معلم یزد گمارده شد و به دنبال مصوبه‌ی ادغام دانشگاه تربیت معلم یزد در دانشگاه یزد در تاریخ بیستم مهر ۱۳۷۰ تا اسفند همان سال سرپرستی دانشگاه تربیت معلم را عهده‌دار بود. سپس در فروردین ۱۳۷۱ به پیشنهاد دکتر «جلیل شاهی» رئیس دانشگاه یزد به عنوان نخستین معاون پژوهشی و سرپرست تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد منصوب شد و تا پایان ترم اوّل سال تحصیلی ۱۳۷۳ بر این شغل بود.

وی گفت: دکتر صالحی از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۸ رئیس دانشکده‌ی فیزیک دانشگاه یزد و از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶ سرپرست دانشکده‌ی فیزیک و مدیر گروه فیزیک بود و در مهر ۱۳۸۶ به مرتبه‌ی دانشیاری ارتقا یافت و در بهمن همان سال به افتخار بازنشستگی نائل شد امّا همچنان با دانشگاه یزد همکاری دارد.

مسرت با بیان این که این استاد برجسته فیزیک در دانشگاه یزد به مدت شش سال، عضو شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه و شش سال هم عضو شورای پژوهشی دانشگاه و مجتمع علوم بود، بیان کرد: در کارنامه‌ی علمی دکتر صالحی چاپ سه مقاله پژوهشی در مجلات اروپایی دیده می‌شود که این مقالات حاصل تحقیقات وی در دوره‌ی دکترای در دانشگاه دورهام انگلستان بود.

وی از جمله طرح های پژوهشی این استاد برجسته فیزیک استان یزد را نیز روش جدید تعیین عمق دام‌های الکترونی به وسیله‌ی جریان های تحریک شده با گرما و مقاله‌ی آن با همین عنوان که در مقاله‌نامه‌ی کنفرانس فیزیک ایران به چاپ رسیده و نیز همکاری با مرکز پژوهشی پرتو فرایند یزد وابسته به سازمان انرژی اتمی که نتیجه‌ی آن مقاله‌ی اثرات پرتو الکترونی انرژی بالا بر مواد پلی‌اتیلن با چگالی پایین و دربردارنده‌ی EVA  است که در مجلّۀ Applied polymer science آمریکا منتشر شده و به علاوه چند مقاله نیز در کنفرانس فیزیک ایران ارائه و به چاپ رسیده است را نام برد.

وی بررسی انقباض گرمایی طولی نوارهای همبسپار EVA اصلاح شده بر اثر تابش الکترونهای پر انرژی در دز  بهینه،  اثر تابش الکترون بر ساختار شبکۀ لایه های نازک CdS، تأثیر میزان دز جذبی بر شکست دی الکتریک پلی اتیلن سبک تابش دهی توسط پرتو الکترونی ۱۰ مگا الکترون ولت، مقاله‌ی تعیین انرژی‌های فعّالیّت به وسیله‌ی جریان‌های تحریک شده بوسیله‌ی گرما و کاربرد آن در مورد بلورهای CdS دربردارنده‌ی یون‌های مس cupric که در مجلّه‌ی Physica Status Salidi به چاپ رسیده است، مقاله‌ی تحلیل جریان محدود شده به بار فضایی در دیود آلی کنفرانس مادّه چگال، مقاله‌ی اثر باز پخت روی خواص الکتریکی، اپتیکی و ساختاری لایه نانو ساختاری ZnS/Ag/ZnS که در مجلّۀ Thin solid filmsبه چاپ رسیده است،  تحلیل جریان محدود شده به بار فضائی در دیود آلی ITO/MCH-PPV/Au با در نظر گرفتن دما و میدان، اثر پلاریتون اکستیونی چگالیده در تله هارمونیک در تغییر دافعه به جاذبه در برهمکنش الکترون –الکترون و اثر تله اکستیونی در تشکیل فاز ابرشاره پلاریتون اکستیوتی میکروکاواک تخمین پارامترهای تله نیمرسانا به روش القای گرمایی را از دیگر طرح‌های پژوهشی استاد صالحی برشمرد.

پژوهشگر فرهنگ عامه یزد همچنین افزود: استاد برجسته فیزیک است یک روش جدید برای جداسازی طیف رسانندگی القائی گرمایی مواد نارسانا و نیمرسانا ( در تعیین پارامترهای واهلشی) نیز ارائه کرد و مطالعه‌ی نظری انتقال بار و تشکیل گازهای الکترونی دوبعدی در چاه کوانتومی دریچه دار .AlGaAs/GaAs/AlGaAs، اثرات اصلاحات سطحی ایندیم اکسید قلع(  ITO) و فلوئور اکسید قلع ( FTO) بر عملکرد سلولهای خورشیدی CdS/CdTe، بررسی خصوصیّات مغناطیسی فریت باریم آلائیده شده با Mg۲+  و Ti۲+،  اثر بازبخت بر ساختار شبکۀ چندبلوری لایه های نازک CdS  که در مجلّۀ بلورشناسی کانی شناسی ایران چاپ شده است، بهینه سازی برخی خواص فیزیکی مواد  LDPEتولید داخلی برای ساخت لوله های قابل انقباض حرارتی با روش تابش الکترونی و ایجاد پیوند عرضی در همبسپارEVA با استفاده در تابش الکترونی پر انرژی و تعیین دز  بهینه را هم در کارنامه‌ی خود دارد.

مسرت در پایان نیز عنوان کرد: ترجمه‌ی کتاب حالت جامدات تالیف J.S.Blakemore، ترجمه‌ی کتاب قطعات نیمرسانا تالیف D.A.Fraser، تدریس اغلب دروس دورۀ کارشناسی و تدریس الکترودینامیک jackson و مکانیک آماری  پیشرفته  Pathria  در دوره کارشناسی ارشد، راهنمایی و مشاور حدود ۳۰ پایان نامۀ کارشناسی ارشد و یک مورد دکترا قبل از بازنشستگی نیز از دیگر موارد ذکر شده در کارنامه دکتر صالحی است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

زيرنويس فارسي اتوماتيک

سفارش رپورتاژ دائمی در سایت های قوی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح